Avago Technologies US, Inc. HLMP-2685-EF000
HLMP-2685-EF000 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-2685-EF000
Manufacturer
Product Category
LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Brief Description
LED LT BAR 8.89X19.05MM SGL HER
Datasheet Download
HLMP-2685-EF000.pdf
Availability of HLMP-2685-EF000
QUANTITY
HLMP-2685-EF000 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-2685-EF000
Internal Part NumberEIS-HLMP-2685-EF000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationAlternate Scrambler/Painter 12/Nov/2014
Standard Package160
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
SeriesHLMP-2685
PackagingBulk
ColorRed (x 8)
Wavelength - Peak635nm
ConfigurationBar - Single, DIP
Current30mA
Millicandela Rating80mcd
Viewing Angle-
Lens Type-
Lens Style/SizeRectangle, 8.89mm x 19.05mm
Voltage Rating2.6V
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-2685-EF000
Related LinksHLMP-26, HLMP-2685-EF000 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-2685-EF000 Details Description
Related parts for HLMP-2685-EF000
IC GATE OR/NOR 4-INPUT 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
14 CIR MTA-100 CONN BLUE LF datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP METAL RECT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC datasheet.pdf