Avago Technologies US, Inc. HLMP-7040-D0021
HLMP-7040-D0021 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-7040-D0021
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN DIFFUSED 2SMD
Datasheet Download
HLMP-7040-D0021.pdf
Availability of HLMP-7040-D0021
QUANTITY
HLMP-7040-D0021 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-7040-D0021
Internal Part NumberEIS-HLMP-7040-D0021
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating0.6mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 1.78mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test2mA
Viewing Angle90°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant569nm
Wavelength - Peak565nm
Features-
Package / Case2-SMD, Yoke Bend
Supplier Device PackageYoke Lead
Size / Dimension2.08mm L x 2.21mm W
Height (Max)2.92mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-7040-D0021
Related LinksHLMP-70, HLMP-7040-D0021 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-7040-D0021 Details Description
Related parts for HLMP-7040-D0021
XFRMR SEMI-TORO 3VA THRU HOLE datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 9/16" datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 10NS 119BGA datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN SOCKET INVERSE 120POS 5ROW datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 6.1A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf