Avago Technologies US, Inc. HLMP-AG63-X10ZZ
HLMP-AG63-X10ZZ picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-AG63-X10ZZ
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED RED DIFF 5MM OVAL T/H
Datasheet Download
HLMP-AG63-X10ZZ.pdf
Availability of HLMP-AG63-X10ZZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HLMP-AG63-X10ZZ Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-AG63-X10ZZ
Internal Part NumberEIS-HLMP-AG63-X10ZZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Jan/2013
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Box (TB)
ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating2580mcd
Lens Style/SizeOval with Domed Top, 5.20mm x 3.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Viewing Angle70°, 35°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant626nm
Wavelength - Peak626nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package5mm Oval
Size / Dimension-
Height (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-AG63-X10ZZ
Related LinksHLMP-AG, HLMP-AG63-X10ZZ Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-AG63-X10ZZ Details Description
Related parts for HLMP-AG63-X10ZZ
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 100K 3WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
IC THERM MON FAN CTLR 24-QSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 420KHZ RRO 8MINISO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
IC USB 2.0-10/100 ETH CRTL 56QFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
INSERT RCA JACK COUPLER datasheet.pdf
DSUB 50 M PCB STR .154 G50 TIN datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 5MM datasheet.pdf