Avago Technologies US, Inc. HLMP-CM22-X10DD
HLMP-CM22-X10DD picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-CM22-X10DD
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-CM22-X10DD.pdf
Availability of HLMP-CM22-X10DD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HLMP-CM22-X10DD Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-CM22-X10DD
Internal Part NumberEIS-HLMP-CM22-X10DD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Box (TB)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating14100mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle23°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant525nm
Wavelength - Peak516nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageT-1 3/4
Size / Dimension-
Height (Max)8.91mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-CM22-X10DD
Related LinksHLMP-CM, HLMP-CM22-X10DD Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-CM22-X10DD Details Description
Related parts for HLMP-CM22-X10DD
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
HEATSHRINK 160/50MM-48" datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf