Avago Technologies US, Inc. HLMP-DM25-J0000
HLMP-DM25-J0000 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-DM25-J0000
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-DM25-J0000.pdf
Availability of HLMP-DM25-J0000
QUANTITY
HLMP-DM25-J0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-DM25-J0000
Internal Part NumberEIS-HLMP-DM25-J0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationNew Die Source 25/Sept/2009
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating240mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 4.83mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle25°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant527nm
Wavelength - Peak520nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageT-1 3/4
Size / Dimension-
Height (Max)9.19mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-DM25-J0000
Related LinksHLMP-DM, HLMP-DM25-J0000 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-DM25-J0000 Details Description
Related parts for HLMP-DM25-J0000
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 405MA 270 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 39.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 1.935A 60 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB STR G ZINC datasheet.pdf