Avago Technologies US, Inc. HLMP-EG10-T0000
HLMP-EG10-T0000 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-EG10-T0000
Brief Description
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-EG10-T0000.pdf
Availability of HLMP-EG10-T0000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HLMP-EG10-T0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-EG10-T0000
Internal Part NumberEIS-HLMP-EG10-T0000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/July/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating2500mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.9V
Current - Test20mA
Viewing Angle
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant626nm
Wavelength - Peak635nm
Size / Dimension-
Height (Max)12.62mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-EG10-T0000
Related LinksHLMP-EG, HLMP-EG10-T0000 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-EG10-T0000 Details Description
Related parts for HLMP-EG10-T0000
RES SMD 10K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 1200V 70A TO-94 datasheet.pdf
TVS DIODE 19.4VWM 34.7VC SMPC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS SCKT,RA-PLUG 1.5M datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IND,PWR,3.3UH,20%,DRI,SMT NPB datasheet.pdf