Avago Technologies US, Inc. HLMP-EG15-TW0DD
HLMP-EG15-TW0DD picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-EG15-TW0DD
Brief Description
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-EG15-TW0DD.pdf
Availability of HLMP-EG15-TW0DD
QUANTITY
HLMP-EG15-TW0DD Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-EG15-TW0DD
Internal Part NumberEIS-HLMP-EG15-TW0DD
Series-
PackagingTape & Box (TB)
ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating4850mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.9V
Current - Test20mA
Viewing Angle15°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant626nm
Wavelength - Peak635nm
Size / Dimension-
Height (Max)8.91mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-EG15-TW0DD
Related LinksHLMP-EG, HLMP-EG15-TW0DD Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-EG15-TW0DD Details Description
Related parts for HLMP-EG15-TW0DD
CONN ACC MARKER STRIP PREPRINT datasheet.pdf
CONN MDR RECPT 26POS IDC GOLD datasheet.pdf
SENS 100PSI 14MM M10-1.25 6H 5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 1.6A SOT-23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
SERVO PWR CBL 10M- EUROPE datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC SERIALIZER VIDEO DGTL 28-PLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf