Avago Technologies US, Inc. HLMP-EJ08-X1000
HLMP-EJ08-X1000 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-EJ08-X1000
Brief Description
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-EJ08-X1000.pdf
Availability of HLMP-EJ08-X1000
QUANTITY
HLMP-EJ08-X1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-EJ08-X1000
Internal Part NumberEIS-HLMP-EJ08-X1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
ColorOrange
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating14100mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.98V
Current - Test20mA
Viewing Angle
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant605nm
Wavelength - Peak609nm
Size / Dimension-
Height (Max)8.91mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-EJ08-X1000
Related LinksHLMP-EJ, HLMP-EJ08-X1000 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-EJ08-X1000 Details Description
Related parts for HLMP-EJ08-X1000
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC REG DUAL LNBP TTL-INP 32-QFN datasheet.pdf
BRACKET DISTRIBUTION WIRING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 700MA 348 MOHM datasheet.pdf