Avago Technologies US, Inc. HLMP-EL15-RU000
HLMP-EL15-RU000 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-EL15-RU000
Brief Description
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-EL15-RU000.pdf
Availability of HLMP-EL15-RU000
QUANTITY
HLMP-EL15-RU000 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-EL15-RU000
Internal Part NumberEIS-HLMP-EL15-RU000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingBulk
ColorAmber
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating2850mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.02V
Current - Test20mA
Viewing Angle15°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant590nm
Wavelength - Peak592nm
Size / Dimension-
Height (Max)8.91mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-EL15-RU000
Related LinksHLMP-EL, HLMP-EL15-RU000 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-EL15-RU000 Details Description
Related parts for HLMP-EL15-RU000
RES SMD 84.5 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
PLUG BANANA QUAD RED datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 10% 1000W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.2K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 16POS 28-26 AWG datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 36SOJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf