Avago Technologies US, Inc. HLMP-EL22-TVK00
HLMP-EL22-TVK00 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-EL22-TVK00
Brief Description
LED AMBER DIFF 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-EL22-TVK00.pdf
Availability of HLMP-EL22-TVK00
QUANTITY
HLMP-EL22-TVK00 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-EL22-TVK00
Internal Part NumberEIS-HLMP-EL22-TVK00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jan/2012
Standard Package2,000
Series-
PackagingBulk
ColorAmber
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating4000mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle23°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant589.5nm
Wavelength - Peak590nm
Size / Dimension-
Height (Max)8.91mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-EL22-TVK00
Related LinksHLMP-EL, HLMP-EL22-TVK00 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-EL22-TVK00 Details Description
Related parts for HLMP-EL22-TVK00
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 140A ISOPLUS I4 datasheet.pdf
PROTOBOARD FOR THE RCM4000 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SOLID CORE FLAT CABLE 18.8MM datasheet.pdf
TOOL CRIMP PNEU EXTERNAL ADJUST datasheet.pdf
SR BTS FT 250 22 ASY datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
TFIT POLY MOLDED P datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf