Avago Technologies US, Inc. HLMP-EL22-UX0DD
HLMP-EL22-UX0DD picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-EL22-UX0DD
Brief Description
LED AMBER DIFF 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-EL22-UX0DD.pdf
Availability of HLMP-EL22-UX0DD
QUANTITY
HLMP-EL22-UX0DD Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-EL22-UX0DD
Internal Part NumberEIS-HLMP-EL22-UX0DD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Jul/2013
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Box (TB)
ColorAmber
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating6250mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle23°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant589.5nm
Wavelength - Peak590nm
Size / Dimension-
Height (Max)8.91mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-EL22-UX0DD
Related LinksHLMP-EL, HLMP-EL22-UX0DD Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-EL22-UX0DD Details Description
Related parts for HLMP-EL22-UX0DD
RES 2G OHM 2.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3V 10MLF datasheet.pdf
MODULE 32MB SDRAM 32MB FLASH datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 23 RES 5K OHM 24SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS FLANGED SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf