Avago Technologies US, Inc. HLMP-EL22-VWKDD
HLMP-EL22-VWKDD picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-EL22-VWKDD
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED AMBER DIFF 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-EL22-VWKDD.pdf
Availability of HLMP-EL22-VWKDD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HLMP-EL22-VWKDD Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-EL22-VWKDD
Internal Part NumberEIS-HLMP-EL22-VWKDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jan/2012
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Box (TB)
ColorAmber
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating5700mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle23°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant589.5nm
Wavelength - Peak590nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageT-1 3/4
Size / Dimension-
Height (Max)8.91mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-EL22-VWKDD
Related LinksHLMP-EL, HLMP-EL22-VWKDD Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-EL22-VWKDD Details Description
Related parts for HLMP-EL22-VWKDD
CAP CER 15PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 12POS datasheet.pdf
CABLE CONNECTOR 14AWG 2.5NPT datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH SPDT LV 6TSOP datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 6MM SILVR PWR datasheet.pdf
IC INDCT LOAD DRVR INDUST SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf