Avago Technologies US, Inc. HLMP-EL24-MQ000
HLMP-EL24-MQ000 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-EL24-MQ000
Brief Description
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-EL24-MQ000.pdf
Availability of HLMP-EL24-MQ000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HLMP-EL24-MQ000 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-EL24-MQ000
Internal Part NumberEIS-HLMP-EL24-MQ000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingBulk
ColorAmber
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating1010mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.02V
Current - Test20mA
Viewing Angle23°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant590nm
Wavelength - Peak592nm
Size / Dimension-
Height (Max)8.91mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-EL24-MQ000
Related LinksHLMP-EL, HLMP-EL24-MQ000 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-EL24-MQ000 Details Description
Related parts for HLMP-EL24-MQ000
IDC CABLE - MKS10K/MC10G/MCF10K datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 243V 10KA DISC 24MM datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 270V 150A MS013 datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 40POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 0.59 6V @ 3A SIP datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 60POS datasheet.pdf
IC MIXER LO/IF AMP 16SSOP datasheet.pdf
ATTENUATOR 15 DB DC 18GHZ datasheet.pdf