Avago Technologies US, Inc. HLMP-EL24-TW000
HLMP-EL24-TW000 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-EL24-TW000
Brief Description
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-EL24-TW000.pdf
Availability of HLMP-EL24-TW000
QUANTITY
HLMP-EL24-TW000 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-EL24-TW000
Internal Part NumberEIS-HLMP-EL24-TW000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Series-
PackagingBulk
ColorAmber
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating4850mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.02V
Current - Test20mA
Viewing Angle23°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant590nm
Wavelength - Peak592nm
Size / Dimension-
Height (Max)8.91mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-EL24-TW000
Related LinksHLMP-EL, HLMP-EL24-TW000 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-EL24-TW000 Details Description
Related parts for HLMP-EL24-TW000
GDT 600V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS 1MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PIN PLNGR SPST-NC 16A QC datasheet.pdf
IC BUFFER 140MHZ 5CH 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .050 THRUHL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1300W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf