| Internal Part Number | EIS-HLMP-LM63-X20ZZ | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 29/Jul/2013 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Color | Green | |
| Lens Color | Green | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Millicandela Rating | 2930mcd | |
| Lens Style/Size | Oval with Domed Top, 3.80mm x 3.00mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.2V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Viewing Angle | 100°, 50° | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wavelength - Dominant | 525nm | |
| Wavelength - Peak | 516nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Supplier Device Package | 4mm Oval | |
| Size / Dimension | - | |
| Height (Max) | 10.50mm | |