Avago Technologies US, Inc. HLMP-RM11-H0000
HLMP-RM11-H0000 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-RM11-H0000
Brief Description
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H
Datasheet Download
HLMP-RM11-H0000.pdf
Availability of HLMP-RM11-H0000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HLMP-RM11-H0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-RM11-H0000
Internal Part NumberEIS-HLMP-RM11-H0000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesSunPower
PackagingBulk
ColorGreen
Lens Color-
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating180mcd
Lens Style/SizeOval with Domed Top, 4.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.5V
Current - Test20mA
Viewing Angle120°, 60°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant526nm
Wavelength - Peak524nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package4mm Oval
Size / Dimension-
Height (Max)6.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-RM11-H0000
Related LinksHLMP-RM, HLMP-RM11-H0000 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-RM11-H0000 Details Description
Related parts for HLMP-RM11-H0000
CAP CER 680PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
IC DIG FILTER FOR PCM1704 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC COMP QUAD PROGR THRES 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 26POS 24-28AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 50ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 20W datasheet.pdf
POWER SUPPLY MODULE 24VDC datasheet.pdf
Connector Header 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf