Fairchild Semiconductor HLMPD1509MP7
HLMPD1509MP7 picture photo
Mfg. Part Number
HLMPD1509MP7
Manufacturer
Product Category
LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Brief Description
LED ALGAAS HIRED LO CUR PCB 5MM
Datasheet Download
HLMPD1509MP7.pdf
Availability of HLMPD1509MP7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HLMPD1509MP7 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMPD1509MP7
Internal Part NumberEIS-HLMPD1509MP7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Series-
PackagingBulk
ColorRed
Wavelength - Peak-
ConfigurationSingle
Current1mA
Millicandela Rating3mcd
Viewing Angle24°
Lens TypeDiffused, Tinted
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm
Voltage Rating1.6V
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMPD1509MP7
Related LinksHLMPD1, HLMPD1509MP7 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
HLMPD1509MP7 Details Description
Related parts for HLMPD1509MP7
Crystal 18.0000MHz 30ppm 20pF 20 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
SIDAC DL-CHP SLIC 95V 150A DO214 datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
MQS BU-GEH 4P datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
IC OSC XTAL 62.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf