| Internal Part Number | EIS-HLMPM200 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Color | Red | |
| Lens Color | - | |
| Lens Transparency | - | |
| Millicandela Rating | 5mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 3.99mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.2V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Viewing Angle | 135° | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wavelength - Dominant | - | |
| Wavelength - Peak | 635nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Supplier Device Package | 4mm FLAT TOP | |
| Size / Dimension | - | |
| Height (Max) | 6.24mm | |