LEM USA, Inc. HLSR 20-SM/SP33
HLSR 20-SM/SP33 picture photo
Mfg. Part Number
HLSR 20-SM/SP33
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC
Datasheet Download
HLSR 20-SM/SP33.pdf
Availability of HLSR 20-SM/SP33
QUANTITY
HLSR 20-SM/SP33 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLSR 20-SM/SP33
Internal Part NumberEIS-HLSR 20-SM/SP33
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHLSR Series
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesHLSR-P
PackagingTray
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing20A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity40mV/A
Frequency400kHz
Linearity±0.5%
Accuracy±1%
Voltage - Supply3.3V
Response Time2.5µs
Current - Supply (Max)25mA
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLSR 20-SM/SP33
Related LinksHLSR 20, HLSR 20-SM/SP33 Datasheet, LEM USA, Inc. Distributor
HLSR 20-SM/SP33 Details Description
Related parts for HLSR 20-SM/SP33
RES SMD 39K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 24POS DUAL R/A GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 25 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf