Vishay/Dale HLT22507Z25R00KJ
HLT22507Z25R00KJ picture photo
Mfg. Part Number
HLT22507Z25R00KJ
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 25 OHM 10% 225W
Datasheet Download
HLT22507Z25R00KJ.pdf
Availability of HLT22507Z25R00KJ
QUANTITY
HLT22507Z25R00KJ Order Process
Ship out your order
Specifications of HLT22507Z25R00KJ
Internal Part NumberEIS-HLT22507Z25R00KJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWW Res OBS 09/Oct/2015
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesHLT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Tolerance±10%
Power (Watts)225W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeSilicon Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.125" Dia x 10.500" L (28.58mm x 266.70mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLT22507Z25R00KJ
Related LinksHLT22507, HLT22507Z25R00KJ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
HLT22507Z25R00KJ Details Description
Related parts for HLT22507Z25R00KJ
LED ORANGE 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 106 I/O 196CSBGA datasheet.pdf
WIREWAY ANGLE SEALING PLATE 4X4" datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 370MA 270 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 2POS TIN datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf