Vishay/Dale HLW20R1Z50K00JF
HLW20R1Z50K00JF picture photo
Mfg. Part Number
HLW20R1Z50K00JF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50K OHM 5% 20W TUBULAR WW
Datasheet Download
HLW20R1Z50K00JF.pdf
Availability of HLW20R1Z50K00JF
QUANTITY
HLW20R1Z50K00JF Order Process
Ship out your order
Specifications of HLW20R1Z50K00JF
Internal Part NumberEIS-HLW20R1Z50K00JF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWW Res OBS 09/Oct/2015
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHLW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension2.000" L x 0.563" W (50.80mm x 14.29mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLW20R1Z50K00JF
Related LinksHLW20R1, HLW20R1Z50K00JF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
HLW20R1Z50K00JF Details Description
Related parts for HLW20R1Z50K00JF
RES SMD 910K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO 16384X18 10NS 80QFP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL VERT T/H datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.74 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf