FFF HLW25R-2C7LF
HLW25R-2C7LF picture photo
Mfg. Part Number
HLW25R-2C7LF
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 25POS 1MM R/A
Datasheet Download
HLW25R-2C7LF.pdf
Availability of HLW25R-2C7LF
QUANTITY
HLW25R-2C7LF Order Process
Ship out your order
Specifications of HLW25R-2C7LF
Internal Part NumberEIS-HLW25R-2C7LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,100
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesHLW-R
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions25
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.154" (3.90mm)
Features-
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLW25R-2C7LF
Related LinksHLW25R, HLW25R-2C7LF Datasheet, FFF Distributor
HLW25R-2C7LF Details Description
Related parts for HLW25R-2C7LF
CONN CARDEDGE 30POS 1MM SMD datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A I2PAK datasheet.pdf
RES 110 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
AM2161SC16-91-9 CYLINDER STOP datasheet.pdf
WASHER FLAT datasheet.pdf
GDT 90V 20% 10KA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOPJ datasheet.pdf
CRIMP JAW NEST datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 160VDC datasheet.pdf