3M HM-H110A1-5CS1-TG30
HM-H110A1-5CS1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HM-H110A1-5CS1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN HEADER HSHM 110POS 5ROW STR
Datasheet Download
HM-H110A1-5CS1-TG30.pdf
Availability of HM-H110A1-5CS1-TG30
QUANTITY
HM-H110A1-5CS1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HM-H110A1-5CS1-TG30
Internal Part NumberEIS-HM-H110A1-5CS1-TG30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ HM
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleA 22
Number of Positions110
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Connector Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesBoard Guide
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM-H110A1-5CS1-TG30
Related LinksHM-H110A1, HM-H110A1-5CS1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HM-H110A1-5CS1-TG30 Details Description
Related parts for HM-H110A1-5CS1-TG30
FAN BLWR CENT 261X125MM 115VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 24-20AWG .050 TIN datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER LI+ 20-SSOP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
FUSE 1400A 1100V 3BKN/90 AR datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 22.61MM datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG STRAIGHT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf