3M HM-H176DPWR1-8CP1-TG30L
HM-H176DPWR1-8CP1-TG30L picture photo
Mfg. Part Number
HM-H176DPWR1-8CP1-TG30L
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN HEADER HSHM 176POS 8ROW STR
Datasheet Download
HM-H176DPWR1-8CP1-TG30L.pdf
Availability of HM-H176DPWR1-8CP1-TG30L
QUANTITY
HM-H176DPWR1-8CP1-TG30L Order Process
Ship out your order
Specifications of HM-H176DPWR1-8CP1-TG30L
Internal Part NumberEIS-HM-H176DPWR1-8CP1-TG30L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ HM
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleD 22
Number of Positions180 (176 + 4 Power)
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesBoard Guide, Guide Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM-H176DPWR1-8CP1-TG30L
Related LinksHM-H176DPWR, HM-H176DPWR1-8CP1-TG30L Datasheet, 3M Distributor
HM-H176DPWR1-8CP1-TG30L Details Description
Related parts for HM-H176DPWR1-8CP1-TG30L
CONN RECEPT 4X SCREWLOCK SMD PCB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
20P MTA100 CONN ASSY F/T NATL datasheet.pdf
CONSOLE STEEL GRAY 14"L X 13"W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 3000PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
VHDM 8R DC STKR 25 COL 18MM 50AU datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf