3M HM-H200DE1-8CP1-TG30
HM-H200DE1-8CP1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HM-H200DE1-8CP1-TG30
Brief Description
CONN HEADER HM 200POS 8ROW GOLD
Datasheet Download
HM-H200DE1-8CP1-TG30.pdf
Availability of HM-H200DE1-8CP1-TG30
QUANTITY
HM-H200DE1-8CP1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HM-H200DE1-8CP1-TG30
Internal Part NumberEIS-HM-H200DE1-8CP1-TG30
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHM and UHM Color 7/Jul/2010
Standard Package100
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleDE 25
Number of Positions200
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM-H200DE1-8CP1-TG30
Related LinksHM-H200DE1, HM-H200DE1-8CP1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HM-H200DE1-8CP1-TG30 Details Description
Related parts for HM-H200DE1-8CP1-TG30
CONN TERM BLOCK 3POS 5MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER EMI 22000 PF PI TYPE datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ16B PG21 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf