3M HM-H244DE2-8BS1-TG30
HM-H244DE2-8BS1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HM-H244DE2-8BS1-TG30
Brief Description
CONN HEADER HSHM 244POS 8ROW STR
Datasheet Download
HM-H244DE2-8BS1-TG30.pdf
Availability of HM-H244DE2-8BS1-TG30
QUANTITY
HM-H244DE2-8BS1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HM-H244DE2-8BS1-TG30
Internal Part NumberEIS-HM-H244DE2-8BS1-TG30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleDE 25
Number of Positions244 (200 + 44 Ground)
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM-H244DE2-8BS1-TG30
Related LinksHM-H244DE2, HM-H244DE2-8BS1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HM-H244DE2-8BS1-TG30 Details Description
Related parts for HM-H244DE2-8BS1-TG30
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 60POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf