3M HM-S088FL1-8AP1-TG30
HM-S088FL1-8AP1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HM-S088FL1-8AP1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN SOCKET HM 88POS 8ROW R/A
Datasheet Download
HM-S088FL1-8AP1-TG30.pdf
Availability of HM-S088FL1-8AP1-TG30
QUANTITY
HM-S088FL1-8AP1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HM-S088FL1-8AP1-TG30
Internal Part NumberEIS-HM-S088FL1-8AP1-TG30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ HM
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleFL 11
Number of Positions88
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Connector Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM-S088FL1-8AP1-TG30
Related LinksHM-S088FL1, HM-S088FL1-8AP1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HM-S088FL1-8AP1-TG30 Details Description
Related parts for HM-S088FL1-8AP1-TG30
IC OTP 2MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
IC IF GAIN BLOCK W/CLAMP 16SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
THERM NTC 10KOHM MODIFIED datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 2POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 1% 75W datasheet.pdf