3M HM-S200E1-8AP1-TG30L
HM-S200E1-8AP1-TG30L picture photo
Mfg. Part Number
HM-S200E1-8AP1-TG30L
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN SOCKET HM 200POS 8ROW R/A
Datasheet Download
HM-S200E1-8AP1-TG30L.pdf
Availability of HM-S200E1-8AP1-TG30L
QUANTITY
HM-S200E1-8AP1-TG30L Order Process
Ship out your order
Specifications of HM-S200E1-8AP1-TG30L
Internal Part NumberEIS-HM-S200E1-8AP1-TG30L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ HM
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleE 25
Number of Positions200
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Connector Usage-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM-S200E1-8AP1-TG30L
Related LinksHM-S200E1-, HM-S200E1-8AP1-TG30L Datasheet, 3M Distributor
HM-S200E1-8AP1-TG30L Details Description
Related parts for HM-S200E1-8AP1-TG30L
RES SMD 6.65K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
THERMALFILM THERMAL PAD TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PHASE SHIFT 6-BIT 3.5-6GHZ PQFN datasheet.pdf
3.81MM EURO PLUG RA ME GRN AU 12 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf