FFF HM2P07PD5110L9L
HM2P07PD5110L9L picture photo
Mfg. Part Number
HM2P07PD5110L9L
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT
Datasheet Download
HM2P07PD5110L9L.pdf
Availability of HM2P07PD5110L9L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HM2P07PD5110L9L Order Process
Ship out your order
Specifications of HM2P07PD5110L9L
Internal Part NumberEIS-HM2P07PD5110L9L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMillipacs Header & Receptacle 13/Feb/2014
PCN Design/SpecificationHM2 Series Copper Alloy 22/Jun/2013
PCN PackagingMillipacs UL/CSA marking 01/July/2009
Millipacs Devices 16/Dec/2010
Standard Package48
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMillipacs®
PackagingTray
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleA 22
Number of Positions110
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating1.5A
Voltage Rating500V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesBoard Guide
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM2P07PD5110L9L
Related LinksHM2P07P, HM2P07PD5110L9L Datasheet, FFF Distributor
HM2P07PD5110L9L Details Description
Related parts for HM2P07PD5110L9L
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT 114LFBGA datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 1OHM RON 8MSOP datasheet.pdf
CONN,PIN,RT<,SLDR,FLATPAQ datasheet.pdf
RES 232 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44LGA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
IC OP AMP QUAD 90KHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CONN INSERT HSG datasheet.pdf
CAP CER 150PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf