FFF HM2P08PD5110L9L
HM2P08PD5110L9L picture photo
Mfg. Part Number
HM2P08PD5110L9L
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT
Datasheet Download
HM2P08PD5110L9L.pdf
Availability of HM2P08PD5110L9L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HM2P08PD5110L9L Order Process
Ship out your order
Specifications of HM2P08PD5110L9L
Internal Part NumberEIS-HM2P08PD5110L9L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMillipacs Header & Receptacle 13/Feb/2014
PCN Design/SpecificationHM2P, HM2J Plating 20/Oct/2011
HM2 Series Copper Alloy 22/Jun/2013
PCN PackagingMillipacs UL/CSA marking 01/July/2009
Millipacs Devices 16/Dec/2010
Standard Package48
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMillipacs®
PackagingTray
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleB 25
Number of Positions125
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating1.5A
Voltage Rating500V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM2P08PD5110L9L
Related LinksHM2P08P, HM2P08PD5110L9L Datasheet, FFF Distributor
HM2P08PD5110L9L Details Description
Related parts for HM2P08PD5110L9L
RES SMD 2.61K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 19POS FREE SLDTAIL datasheet.pdf
IC 9-BIT GEN/CHKER 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 29POS datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf