| Internal Part Number | EIS-HM2P09PDJ1N5N9LF | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | Millipacs UL/CSA marking 01/July/2009 Millipacs Devices 16/Dec/2010 | |
| Standard Package | 96 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Backplane Connectors - Hard Metric, Standard | |
| Series | Millipacs® | |
| Packaging | Tray | |
| Connector Type | Header, Male Pins | |
| Connector Style | C 11 | |
| Number of Positions | 66 (55 + 11 Ground) | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) | |
| Number of Rows | 5 + 1 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Press-Fit | |
| Connector Usage | CompactPCI | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | Flash | |
| Current Rating | 1.5A | |
| Voltage Rating | 750V | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |