FFF HM2P11PD5110N9
HM2P11PD5110N9 picture photo
Mfg. Part Number
HM2P11PD5110N9
Brief Description
CONN HEADER 55POS + 3PWR TYPE M
Datasheet Download
HM2P11PD5110N9.pdf
Availability of HM2P11PD5110N9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HM2P11PD5110N9 Order Process
Ship out your order
Specifications of HM2P11PD5110N9
Internal Part NumberEIS-HM2P11PD5110N9
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMillipacs Header & Receptacle 13/Feb/2014
PCN Design/SpecificationHM2P, HM2J Plating 20/Oct/2011
HM2 Series Copper Alloy 22/Jun/2013
PCN PackagingMillipacs UL/CSA marking 01/July/2009
Millipacs Devices 16/Dec/2010
Standard Package48
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMillipacs®
PackagingTray
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleM 11
Number of Positions58 (55 + 3 Power)
Number of Positions Loaded55
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating1.5A
Voltage Rating500V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesBoard Guide
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM2P11PD5110N9
Related LinksHM2P11P, HM2P11PD5110N9 Datasheet, FFF Distributor
HM2P11PD5110N9 Details Description
Related parts for HM2P11PD5110N9
AC/DC CONVERTER 12V 110W datasheet.pdf
CONN ADAPT MS 145 PLUG-SMA PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
THYRISTOR DISC 1600V 2500A TBK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN IDC 14POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
CLAMPMETER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 8A 240VAC 80VDC datasheet.pdf