FFF HM2P88PDA1R0N9
HM2P88PDA1R0N9 picture photo
Mfg. Part Number
HM2P88PDA1R0N9
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN HEADER 200POS TYPE E VERT
Datasheet Download
HM2P88PDA1R0N9.pdf
Availability of HM2P88PDA1R0N9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HM2P88PDA1R0N9 Order Process
Ship out your order
Specifications of HM2P88PDA1R0N9
Internal Part NumberEIS-HM2P88PDA1R0N9
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMillipacs Design 15/Sept/2010
HM2 Series Copper Alloy 22/Jun/2013
PCN PackagingMillipacs UL/CSA marking 01/July/2009
Millipacs Devices 16/Dec/2010
Standard Package192
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMillipacs®
PackagingTray
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleE 25
Number of Positions200
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1.5A
Voltage Rating750V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM2P88PDA1R0N9
Related LinksHM2P88P, HM2P88PDA1R0N9 Datasheet, FFF Distributor
HM2P88PDA1R0N9 Details Description
Related parts for HM2P88PDA1R0N9
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC PS FOR TV/LCD PANEL 28-HTSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 900MA 145 MOHM TH datasheet.pdf
CRIMPING DIE ASP-C-534-I1 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf