FFF HM2S30PE5100L9
HM2S30PE5100L9 picture photo
Mfg. Part Number
HM2S30PE5100L9
Brief Description
CONN RECEPT 55POS TYPE C VERT
Datasheet Download
HM2S30PE5100L9.pdf
Availability of HM2S30PE5100L9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HM2S30PE5100L9 Order Process
Ship out your order
Specifications of HM2S30PE5100L9
Internal Part NumberEIS-HM2S30PE5100L9
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMillipacs Header & Receptacle 13/Feb/2014
PCN Design/SpecificationMillipacs Receptacle series/Plating 28/Jul/2009
PCN Assembly/OriginMillipacs Series 21/Aug/2012
PCN OtherMPACS Receptacles Material 02/Jul/2014
Standard Package72
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMillipacs®
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleC 11
Number of Positions55
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating1.5A
Voltage Rating500V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM2S30PE5100L9
Related LinksHM2S30P, HM2S30PE5100L9 Datasheet, FFF Distributor
HM2S30PE5100L9 Details Description
Related parts for HM2S30PE5100L9
CONN HEADER 2.5MM VERT 3POS REEL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
DIFFERENTIAL CURRENT RELAY datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A DO220AA datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
R/A HDR PWRBLADE datasheet.pdf
OSC MEMS 25MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf
Stereo 100 W PWM Amplifier Reference Design IC datasheet.pdf