Stackpole Electronics Inc. HMC0402JT51M0
HMC0402JT51M0 picture photo
Mfg. Part Number
HMC0402JT51M0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51M OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
HMC0402JT51M0.pdf
Availability of HMC0402JT51M0
QUANTITY
HMC0402JT51M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC0402JT51M0
Internal Part NumberEIS-HMC0402JT51M0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHMC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC0402JT51M0
Related LinksHMC040, HMC0402JT51M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HMC0402JT51M0 Details Description
Related parts for HMC0402JT51M0
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
FUSE 800A 690V 3TN/80 AR UC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC AMP AUD DGTL 20W 2CH 48HTQFP datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 187 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15K OHM 1% 50W datasheet.pdf