Stackpole Electronics Inc. HMC0402JT75M0
HMC0402JT75M0 picture photo
Mfg. Part Number
HMC0402JT75M0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75M OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
HMC0402JT75M0.pdf
Availability of HMC0402JT75M0
QUANTITY
HMC0402JT75M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC0402JT75M0
Internal Part NumberEIS-HMC0402JT75M0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHMC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC0402JT75M0
Related LinksHMC040, HMC0402JT75M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HMC0402JT75M0 Details Description
Related parts for HMC0402JT75M0
CARDEDGE 60POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT XPT 1200V 152A SOT-227B datasheet.pdf
RSV 1.6 LS 36 GR 3.2 AU datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf