Stackpole Electronics Inc. HMC0603JT47M0
HMC0603JT47M0 picture photo
Mfg. Part Number
HMC0603JT47M0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
HMC0603JT47M0.pdf
Availability of HMC0603JT47M0
QUANTITY
HMC0603JT47M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC0603JT47M0
Internal Part NumberEIS-HMC0603JT47M0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHMC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC0603JT47M0
Related LinksHMC060, HMC0603JT47M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HMC0603JT47M0 Details Description
Related parts for HMC0603JT47M0
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 4KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
CONTROL RELAY PHASE 3X480VAC DIN datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
TERMINAL SCREW LO PRO PC MNT BLU datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS DL .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
ANTENNA WIRELESS EXTERNAL LTE datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 43POS .100 datasheet.pdf