Sullins Connector Solutions HMC10DRTS-S13
HMC10DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HMC10DRTS-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HMC10DRTS-S13.pdf
Availability of HMC10DRTS-S13
QUANTITY
HMC10DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC10DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-HMC10DRTS-S13
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC10DRTS-S13
Related LinksHMC10D, HMC10DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC10DRTS-S13 Details Description
Related parts for HMC10DRTS-S13
CAP FILM 4700PF 5% 200VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 38POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 604 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 40mA Backlight 16-TQFN (3x3) datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 32MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 10AWG BLK 100' datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 HCSL 24QFN datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf