Sullins Connector Solutions HMC10DRYS
HMC10DRYS picture photo
Mfg. Part Number
HMC10DRYS
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HMC10DRYS.pdf
Availability of HMC10DRYS
QUANTITY
HMC10DRYS Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC10DRYS
Internal Part NumberEIS-HMC10DRYS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC10DRYS
Related LinksHMC1, HMC10DRYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC10DRYS Details Description
Related parts for HMC10DRYS
SWITCH MAGNETIC 0.25A 8-16AT datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 389V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 38COND 24AWG 500' datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONTACT CRIMP datasheet.pdf
C/A,SEC KEY,DBL,UTP,CAT6,BLACK, datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf