Hittite (Analog Devices) HMC1120LP4E
HMC1120LP4E picture photo
Mfg. Part Number
HMC1120LP4E
Manufacturer
Product Category
RF Detectors
Brief Description
RF RMS PWR DETECTOR 3.9GHZ
Datasheet Download
HMC1120LP4E.pdf
Availability of HMC1120LP4E
QUANTITY
HMC1120LP4E Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC1120LP4E
Internal Part NumberEIS-HMC1120LP4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Detectors
Series-
Packaging*
Frequency0Hz ~ 3.9GHz
RF Type-
Input Range-60dBm ~ 8dBm
Accuracy±1dB
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.45 V
Current - Supply100mA
Package / Case*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC1120LP4E
Related LinksHMC11, HMC1120LP4E Datasheet, Hittite (Analog Devices) Distributor
HMC1120LP4E Details Description
Related parts for HMC1120LP4E
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.16UH SMD datasheet.pdf
CONN ASSY TOP ENTRY 4+GND SZ1 datasheet.pdf
IC SERIAL/DESERIAL 10:1 28-SSOP datasheet.pdf
IC RCVR HS DIFF 2.5/3.3V 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BUSHING datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf