Sullins Connector Solutions HMC17DREI-S13
HMC17DREI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HMC17DREI-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HMC17DREI-S13.pdf
Availability of HMC17DREI-S13
QUANTITY
HMC17DREI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC17DREI-S13
Internal Part NumberEIS-HMC17DREI-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row17
Number of Positions34
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC17DREI-S13
Related LinksHMC17D, HMC17DREI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC17DREI-S13 Details Description
Related parts for HMC17DREI-S13
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.3A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 169FBGA datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE PIN datasheet.pdf
350 TB SPR PLU WF 2/ROWS datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf