Sullins Connector Solutions HMC22DRTS-S13
HMC22DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HMC22DRTS-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HMC22DRTS-S13.pdf
Availability of HMC22DRTS-S13
QUANTITY
HMC22DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC22DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-HMC22DRTS-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC22DRTS-S13
Related LinksHMC22D, HMC22DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC22DRTS-S13 Details Description
Related parts for HMC22DRTS-S13
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf