Sullins Connector Solutions HMC25DRYS-S93
HMC25DRYS-S93 picture photo
Mfg. Part Number
HMC25DRYS-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HMC25DRYS-S93.pdf
Availability of HMC25DRYS-S93
QUANTITY
HMC25DRYS-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC25DRYS-S93
Internal Part NumberEIS-HMC25DRYS-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC25DRYS-S93
Related LinksHMC25D, HMC25DRYS-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC25DRYS-S93 Details Description
Related parts for HMC25DRYS-S93
RELAY TIME DELAY DPDT 120VAC 11 datasheet.pdf
EDGECARD 112PS .050 SMD W/O PST datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
LABEL 3X2" RED ON WHITE 500/PK datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf