Hittite (Analog Devices) HMC273MS10GE
HMC273MS10GE picture photo
Mfg. Part Number
HMC273MS10GE
Manufacturer
Product Category
Attenuators
Brief Description
ATTENUATOR DGTL 5BIT 10MSOP
Datasheet Download
HMC273MS10GE.pdf
Availability of HMC273MS10GE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HMC273MS10GE Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC273MS10GE
Internal Part NumberEIS-HMC273MS10GE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyAttenuators
Series-
Attenuation Value1dB ~ 31dB
Tolerance-
Frequency Range700MHz ~ 3.8GHz
Power (Watts)-
Impedance50 Ohm
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC273MS10GE
Related LinksHMC273, HMC273MS10GE Datasheet, Hittite (Analog Devices) Distributor
HMC273MS10GE Details Description
Related parts for HMC273MS10GE
RES SMD 95.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SENS HI TEMP 150DEG C 2M T-BEAM datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 50POS 3A datasheet.pdf
TERMINATION HEAD COVER datasheet.pdf
TERM BLOCK 8A 300V 16-26AWG datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR FX16 ACCESSORY datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
LABEL COMP SUPER-TACK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V A datasheet.pdf