Sullins Connector Solutions HMC30DRYS
HMC30DRYS picture photo
Mfg. Part Number
HMC30DRYS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HMC30DRYS.pdf
Availability of HMC30DRYS
QUANTITY
HMC30DRYS Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC30DRYS
Internal Part NumberEIS-HMC30DRYS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC30DRYS
Related LinksHMC3, HMC30DRYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMC30DRYS Details Description
Related parts for HMC30DRYS
RES 820 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 0.5A datasheet.pdf
KIT MOSFET 5EA OF 8 VALUES datasheet.pdf
ENCL FLOOR STAND ST 10X8X6" GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/LASTGASP MOD datasheet.pdf
3M CBL W/8PIN CONN FOR FP PLC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 13A 600VAC datasheet.pdf