Hittite (Analog Devices) HMC333TR
HMC333TR picture photo
Mfg. Part Number
HMC333TR
Manufacturer
Product Category
RF Mixers
Brief Description
IC MMIC MIXER 3.0-3.8GHZ 6SOT
Datasheet Download
HMC333TR.pdf
Availability of HMC333TR
QUANTITY
HMC333TR Order Process
Ship out your order
Specifications of HMC333TR
Internal Part NumberEIS-HMC333TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Mixers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
RF TypeWLL, WLAN
Frequency3GHz ~ 3.8GHz
Number of Mixers1
Gain-
Noise Figure8.5dB
Secondary AttributesUp/Down Converter
Current - Supply7mA
Voltage - Supply3 V ~ 5 V
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMC333TR
Related LinksHMC3, HMC333TR Datasheet, Hittite (Analog Devices) Distributor
HMC333TR Details Description
Related parts for HMC333TR
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK datasheet.pdf
IC 24-BIT BUS EXCH SW 56-SSOP datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 24-TSSOP datasheet.pdf
XFRMR MODULE 2PORT 1:1 10/100 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf
TERM RING FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf