| Internal Part Number | EIS-HMC43DREI-S93 | |
| Number of Positions | 86 | |
| Card Thickness | 0.093" (2.36mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Termination | Solder Eyelet(s) | |
| Color | Blue | |
| Flange Feature | Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40 | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Material - Insulation | Polybutylene Terephthalate (PBT) | |
| Read Out | Dual | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | HMC43DREI-S93 | |
| Related Links | HMC43D, HMC43DREI-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor | |
 | 22-55-2402 | CONN HOUSING DUAL ROW 40POS .100 | datasheet.pdf | |