Taiyo Yuden HMK107BJ104KA-T
HMK107BJ104KA-T picture photo
Mfg. Part Number
HMK107BJ104KA-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X5R 0603
Datasheet Download
HMK107BJ104KA-T.pdf
Availability of HMK107BJ104KA-T
QUANTITY
HMK107BJ104KA-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HMK107BJ104KA-T
Internal Part NumberEIS-HMK107BJ104KA-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMK107BJ104KA-T
Related LinksHMK107B, HMK107BJ104KA-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HMK107BJ104KA-T Details Description
Related parts for HMK107BJ104KA-T
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC MEMORY ADD-ONLY 64KB 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
TVS DIODE 84VWM 146.16VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH OPTIC MU 2X2 1310/1550NM datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 55MM datasheet.pdf