Taiyo Yuden HMK212B7223KG-T
HMK212B7223KG-T picture photo
Mfg. Part Number
HMK212B7223KG-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
HMK212B7223KG-T.pdf
Availability of HMK212B7223KG-T
QUANTITY
HMK212B7223KG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HMK212B7223KG-T
Internal Part NumberEIS-HMK212B7223KG-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMK212B7223KG-T
Related LinksHMK212B, HMK212B7223KG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HMK212B7223KG-T Details Description
Related parts for HMK212B7223KG-T
JUMPER-H1507TR/A2015S/H1507TR 8" datasheet.pdf
CONN RECEPT CPC 24POS STD SER 1 datasheet.pdf
IC REG OVP FAULT TIMER 12DFN datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT W/STDF .76AULF datasheet.pdf
EXPLOSION-PROOF LIMIT SWES datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf