Taiyo Yuden HMK212B7223MG-T
HMK212B7223MG-T picture photo
Mfg. Part Number
HMK212B7223MG-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805
Datasheet Download
HMK212B7223MG-T.pdf
Availability of HMK212B7223MG-T
QUANTITY
HMK212B7223MG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HMK212B7223MG-T
Internal Part NumberEIS-HMK212B7223MG-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMK212B7223MG-T
Related LinksHMK212B, HMK212B7223MG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HMK212B7223MG-T Details Description
Related parts for HMK212B7223MG-T
IC 8051 MCU 8K FLASH 20MLP datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 20A 125V datasheet.pdf
040 H/D-3 PLUG HSG ASSY 28P datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf